Potamet drzwi i przeszklenia loftowe
Portamet / 04.03.2022

Czym są drzwi francuskie — i czy w ogóle są naprawdę francuskie?

Czym są drzwi francuskie — i czy w ogóle są naprawdę francuskie? 

Czym są drzwi francuskie? Mogą brzmieć jak coś, co można zobaczyć w paryskim bistro, ale w dzisiejszych czasach te dwuskrzydłowe drzwi ze szklanymi szybami pojawiają się w domach w całej Polsce i Europie Czy naprawdę pochodzą z Francji? A co sprawia, że są tak doskonałym dodatkiem podczas remontu domu? Zapoznaj się z odpowiedziami, a także kosztami i wartością sprzedaży lokalu po dodaniu francuskich drzwi do domu.

Czym są loftowe drzwi francuskie?

Jeśli udasz się do lokalnego sklepu z drzwiami i poprosisz o francuskie drzwi, tak naprawdę wyjdziesz z dwojgiem drzwi. To dlatego, że francuskie drzwi to dwoje przylegających do siebie drzwi ze szklanymi szybami od góry do dołu. Loftowe drzwi francuskie to tak naprawdę 2 skrzydła zawieszone na zawiasach po przeciwnych stronach i spotykających się po środku.

Oznacza to również, że zazwyczaj klamki drzwi znajdują się w centralnym miejscu, gdzie spotykają się dwoje drzwi, i że drzwi otwierają się od siebie. Niektórzy producenci przesuwanych szklanych drzwi loftowych stworzyli odmianę starego klasyka, tworząc szklane drzwi industrialne, które spotykają się pośrodku, tak jak robią to drzwi francuskie, ale otwierają się, odsuwając się od siebie. Podczas gdy wiele drzwi jest solidnych lub ma tylko kilka tafli szkła, blokujących większość światła wpadającego przez drzwi, w dużej mierze szklana konstrukcja drzwi francuskich pozwala na wpadanie dużej ilości światła do pomieszczenia, rozświetlający je.

loftowe drzwi francuskie

Skąd wzięły się francuskie drzwi?

W przeciwieństwie do frytek, które faktycznie powstały w Belgii, francuskie drzwi naprawdę są francuskie z nazwy i historii. Mówi się, że pierwsze francuskie drzwi zostały zaprojektowane w XVII wieku, w okresie francuskiego renesansu. Ponieważ elektryczność nie została jeszcze wynaleziona, drzwi były znaczącą innowacją, która wpuszcza więcej światła do domu. A ponieważ szkło było wtedy drogie, służyło jako znak bogactwa właściciela domu.

Czy powinieneś zamontować francuskie drzwi?

Podobnie jak większość wyborów projektowych, instalacja francuskich drzwi sprowadza się do osobistej estetyki i ogólnego projektu domu. Same drzwi loftowe bardzo przypominają renesansowy styl architektoniczny, który kładł nacisk na symetrię, proporcje i geometrię.

Wpisują się  w pięć zasad projektowania, których używamy dzisiaj – rytmu, harmonii, równowagi, skali i proporcji. Jeśli chodzi o ich zalety, okna francuskich drzwi mogą zamienić małą, ciemną przestrzeń w znacznie jaśniejszą. Dodanie przeszkleń industrialnych prowadzących na podwórko lub patio może oszukać oko, sprawiając, że mała przestrzeń wydaje się większa niż jest. Drzwi francuskie są również oczywistym wyborem dla każdego, kto chce przenieść więcej elementów zewnętrznych do swojego domu.

Gdzie zainstalować drzwi francuskie?

  • Jako drzwi zewnętrzne Niezależnie od tego, czy prowadzą na balkon, czy na podwórko, drzwi francuskie mogą otworzyć ścianę zewnętrzną i nadać pomieszczeniu poczucie, że przestrzeń wewnętrzna została rozszerzona. Podobnie mogą sprawić, że dom będzie wyglądał bardziej zachęcająco z zewnątrz.

 

  • Jako drzwi biurowe Drzwi francuskie są bardzo popularne jako drzwi do “domowych biur”, dając ci spokój i ciszę w domu, której pragniesz, gdy próbujesz wykonać pracę, ale nadal zapewniają widok poza “domowym biurem”..

 

  • Pomiędzy sypialnią a przestrzenią życiową Dodanie francuskich drzwi, które oddzielają główną sypialnię od salonu lub jadalni, to świetna funkcja, która zachwyci potencjalnych nabywców domów. Drzwi francuskie to jeden z najlepszych sposobów na harmonijny przepływ między życiem wewnętrznym i zewnętrznym. Radzimy pamiętać o zasłonach, aby zapewnić odrobinę prywatności w sypialni!

 

Koszt francuskich drzwi — i wartość odsprzedaży

Podobnie jak większość elementów konstrukcyjnych, ceny drzwi różnią się w zależności od rozmiaru i materiałów. Ale możesz spodziewać się, że za nowy zestaw francuskich drzwi przed montażem zapłacisz tyle co w cenniku drzwi loftowych. Cena rośnie od tego poziomu za niestandardowe dopasowanie i ewentualne prośby klienta. Podsumowując, są dobrą inwestycją w Twój dom, ponieważ nie kosztują dużo, ale dodają znaczną wartość odsprzedaży, więc się opłacają.

Bez względu na to, które drzwi otrzymasz, upewnij się, że są odpowiednio dopasowane aby służyły i cieszyły oko długie lata po zamontowaniu.

crittall doors portamet