różnica w szprosach
Portamet / 23.01.2023

Szprosy klejone i konstrukcyjne w drzwiach loftowych - detale mają znaczenie

Stalowe drzwi loftowe to popularny wybór dla osób, które cenią sobie trwałość i nowoczesny design. Na pierwszy rzut oka wszystkie drzwi wyglądają tak samo, jednak przy wyborze odpowiedniego modelu ważne jest  zwrócenie uwagi na rodzaj szprosów w nich zastosowanych. Szprosy w drzwiach loftowych  mają ogromy wpływ na wytrzymałość oraz estetykę drzwi. Zamawiając przeszklenia przez internet wszystkie drzwi wyglądają jak czarne kwadraty poukładane w różnych konfiguracjach .  

W rzeczywistości to w jaki sposób są wykonane szprosy jest bardzo istotne i ma największy wpływ na ostateczny odbiór wizualny całego produktu.

W tym artykule omówimy różnicę pomiędzy szprosami klejonymi i konstrukcyjnymi w stalowych drzwiach loftowych.

szpros środkowy

Fot: szprosy konstrukcyjne Portamet

 

Co to są szprosy w drzwiach loftowych?

Szprosy w drzwiach zarówno loftowych jak i wszystkich innych to ozdobne elemęty  umieszczone na tafli, dzielące całą szybę na sekcje. Szprosy mogę być ułożone w poziomie, w pionie lub przyjmować różne kształty np łuki.

Na poniższym schemacie przedstawiono zdjęcia  zarówno łącznie szprosu z ramą drzwi jak i łącznie szprosów pionowych z poziomymi (krzyż)

 

Szprosy konstrukcyjne - spawane

Szprosy konstrukcyjne to rodzaj szprosów, w których pionowe i poziome elementy szprosów są ze sobą zespawane i łączą się z ramą skrzydła drzwiowego. 

Dzięki temu szprosy te zapewniają lepszą wytrzymałość i stabilność drzwi. Linie łączenia szprosów konstrukcyjnych są bardziej gładkie, płynne i są postrzegane jako bardziej estetyczne. W rzeczywistości szprosy wyglądają jak jeden gładki element, na którym nie widać łączeń. 

Jednak szprosy konstrukcyjne zapewniają lepszą sztywność skrzydła oraz są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego są często wybierane do użytku zarówno w domach prywatnych jak i komercyjnych.

Owszem wytrzymałość jest ważna lecz to wygląd, piękno i ponadczasowość drzwi loftowych sprawi, że klienci tak chętnie montują je w swoich domach. Aby w pełni móc cieszyć się doskonałym wyglądem drzwi zalecamy zawsze upewnić się że nasze wymarzone drzwi wyglądają po obu stronach tak samo.  

Nie tak to miało wyglądać :/ !&@#$%!!!

Zdarzają się niestety sytuacje, w których klient zamawia przez Internet drzwi a następnie jest zaskoczony, że po rozpakowaniu, okazuje się , że jedna strona drzwi jest inna niż druga? Jak wybrnąć z sytuacji, w których mamy stronę "ładną" i " brzydką" ?? 

Zalecamy upewnić się przed zakupem, że obie strony drzwi mają ten sam wygląd.  Jeżeli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni radzimy udać się do takich sklepów jak Bel-Pol lub Vox i zobaczyć drzwi na żywo na własne oczy. Poczuć produkt i upewnić się, że to jest właśnie to czego szukamy. 

Najważniejsze cechy szprosów konstrukcyjnych (spawanych) to:

  • Łączenie szprosów - szprosy konstrukcyjne spawane są ze sobą połączone za pomocą spawów, następnie wyszlifowane i pomalowane tak aby całość wyglądała estetycznie i spójnie. 
  • Bliźniaczy wygląd drzwi i skrzydła -Szprosy, a co za tym idzie całe drzwi, po obu stronach wyglądają tak samo. 
  • Sztywność konstrukcji- dzięki zastosowaniu szprosów konstrukcyjnych cała konstrukcja jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała 
  • Wymiana szyby po zbiciu - w przypadku szprosów konstrukcyjnych Portamet wymiana szyby jest bardzo łatwa. Wystarczy odkręcić ramkę ze szprosami, wymienić szybę i przykręcić ramkę ze szprosami. Całość można wykonać w każdym domu.  
  • Estetyka-  dobrze wykonane szprosy konstrukcyjne są uważane za bardziej estetyczne ze względu na brak widocznych łączeń pomiędzy szprosami pionowymi i poziomymi. 

 

Szprosy klejone w drzwiach loftowych

Szprosy klejone to rodzaj szprosów, w których elementy szprosu są przytwierdzone do skrzydła drzwi za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. 

Niektórzy producenci produkują drzwi ze szprosami klejonymi ponieważ produkcja taka jest szybsza i dzięki temu mogą więcej zarobić.

Klejony rodzaj szprosów jest uważany za mniej estetyczny, ponieważ jego linie są bardziej widoczne oraz bardziej rzucają się w oczy, niż linie szprosów konstrukcyjnych. Ze względu na fakt, że szprosy są przytwierdzone tylko za pomocą kleju do szyby, nie zapewniają one takiej samej wytrzymałości oraz sztywności jak szprosy konstrukcyjne. 

Jest kilka problemów wynikających z klejenia szprosów, o których tacy producenci mówią niechętnie a należą do nich:

  • łącznie poszczególnych szprosów-szprosy klejone mają widoczne miejsca łącznia, przez co estetyka takiego rozwiązania jest o wiele niższa. Niekiedy patrząc pod słońce lub przy świetle domowym, widać przebicia pomiędzy szprosami. 
  • szprosy montowane na mokro- (klejone) potrafią odpaść od szyby jeżeli są nieodpowiednio doklejone i takim przypadku klient ma niemały problem. Usunięcie takiej usterki wiąże się z wysyłką drzwi do producenta. W przypadku szprosów konstrukcyjnych nie trzeba się martwić, że szprosy odpadną ponieważ są przyspawane bądź przykręcone do ramy skrzydła.
  • Wygląd drzwi po obu stronach – Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy producenci wykonują konstrukcje loftowe z profili systemowych, których wygląd z jednej i z drugiej strony skrzydła nie jest taki sam. Drzwi tego typu potrafią być z 1 strony wypukłe a z drugiej płaskie, jednym słowem wyglądają po obu stronach inaczej. Większość zamawiających nie zdaje sobie z tego sprawy, aż do momentu dostarczenia drzwi, kiedy niestety jest już za późno. W momencie zamawiania sugerujemy upewnić się, że drzwi wyglądają po obu stronach tak samo, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.
  • Wymiana szyby po zbiciu- w przypadku szprosów klejonych wymiana szyby jest praktycznie niemożliwa, ponieważ szprosy są do niej przyklejone. Aby wymienić szybę trzeba odesłać skrzydło do producenta, który odklei szprosy wymieni szybę i doklei szprosy. Jest to dość droga operacja i bywa, że niektóre szprosy nie nadają się do ponownego użytku ponieważ się powyginały. 
  • Aluminium- Mało który producent o tym mówi, lecz szprosy klejone w drzwiach loftowych są w większości aluminiowe 
  • Wychodzący klej/ silikon- W przypadku wklejanych szprosów niejednokrotnie zdarza się, że w niektórych miejscach producent nałożył zbyt dużo kleju/ silikonu podczas doklejania szprosów i niedokładnie go zebrał, przez co na ostatecznym produkcie widać wychodzący z pod szprosów nadmiar kleju. Całość niestety jest mało estetyczna. 

szprosy klejone w drzwiach loftowych

fot. Szprosy klejone

szprosy klejone

fot. Szprosy klejone

Estetyka Szprosów

Z odległości 3 lub więcej metrów trudno zauważyć różnice pomiędzy szprosami konstrukcyjnymi oraz klejonymi lecz z bliższej odległości widać ją bardzo dokładnie. Wykończenie szprosów klejonych jest mniej estetyczne niż szprosów spawanych lecz dzięki temu jest to tańsza opcja. 

Wytrzymałość skrzydła oraz samych szprosów

Szprosy konstrukcyjne zapewniają większą wytrzymałość niż szprosy klejone z uwagi, na fakt, że są one przyspawane do ramy skrzydła, dzięki czemu całość konstrukcji jest mocniejsza i bardziej sztywna. 

Szprosy klejone nie wzmacniają skrzydła i nie mają wpływu na całą konstrukcję. 

Podsumowując, szprosy klejone i konstrukcyjne to dwie różne opcje, które mogą być wykorzystywane w produkcji stalowych drzwi loftowych. Wybór pomiędzy szprosami klejonymi i konstrukcyjnymi zależy więc od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jeśli ważna jest dla Ciebie estetyka i subtelność linii drzwi oraz wytrzymałość, lepiej wybierz szprosy konstrukcyjne. Jeśli jednak priorytetem jest dla Ciebie cena a nie zależy Tobie aż tak bardzo na estetyce, lepiej wybrać szprosy klejone. 

Warto również pamiętać, że szprosy konstrukcyjne mogą być bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważne w przypadku drzwi często używanych - łazienka, wiatrołap.

Decyzja o wyborze rodzaju szprosów powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i preferencjami oraz jakością i trwałością szprosów.

Drzwi ze szprosami konstrukcyjnymi (spawanymi) PORTAMET